Make your own free website on Tripod.com


Terina z kachních jater s masovo-houbovým želé.

Terina:
Játra si vyžilkujeme a dáme na dvě hodiny do mléka. Po dvou hodinách játra z mléka vylijeme a necháme okapat. Dáme do mísy, přidáme portské, koňak, sůl a pepř. Promícháme a necháme v lednici 12 hodin marinovat. Poté játra přesuneme do teriny, pořádně upěchujeme a zalijeme zbylou marinádou. Pečeme v troubě ve vodní lázni při teplotě 250 - 280°C cca 6 - 8 minut. Po vyjmutí z trouby necháme zchladnout na pokojovou teplotu, poté játra zatížíme, aby tuk vystoupil na povrch a dáme do lednice ztuhnout. Po ztuhnutí tuk sebereme, dáme přepustit a poté jím zalijeme terinu s játry a dáme do lednice. (Nejlépe je játra nechat v lednici jeden den, aby pořádně ztuhla a uležela se).

Želé:
Sušené houby si namočíme do vody na 1 hodinu. Poté je dáme vařit na 20 minut, scedíme a do vzniklého odvaru přidáme portské víno, silný masový vývar, sůl a bílý pepř. To celé necháme deset minut povařit. Mezitím si do studené vody namočíme plátkovou želatinu, aby nabobtnala. Potom želatinu vmícháme do teplé tekutiny, necháme zchladnout a dáme do lednice. Podáváme ji na drobno nasekanou, aby připomínala ledovou tříšť.

Toastíky:
Z toastového chleba si nakrájíme hranolky silné cca 1 cm, obalíme ve vajíčku a strouhance. Před podáváním smažíme.

Bylinkový salát:
Bylinky potrháme, přidáme malinový ocet a olivový olej. Vše důkladně promícháme.

Podávání:
Do horní části talíře dáme dva plátky jater, okolo naaranžujeme sekané želé, pod něj dáme kopeček bylinkového salátu, vedle poklademe usmažené toasty a celé obsypeme kuličkami růžového pepře.

Terina:
Játra 450 g (Foie Gras) kachní
Láhev Koňaku 2 lžíce
Mléko 1 l
Pepř bílý
Víno 5 cl portské
Sůl  
Želé:
Želatina 12 plátků
Houby 100 g sušené
Pepř bílý
Víno 5 cl portské
Voda 0.5 l
Vývar 0.2 l masový silný
Sůl  
Dále si připravíme:
Bylinky 200 g kopr, pažitka, bazalka, máta
Chléb 4 plátky toustový
Pepř 2 lžíce růžový
Strouhanka 100 g
Vejce 1 kus
 

Zpět