Make your own free website on Tripod.com


Parfait z husích jater s mandlemi a jablky, brusinková omáčka

Očištěná husí játra naložíme nejlépe přes noc do mléka, přidáme brandy a bílý pepř, mletý zázvor, paštikové koření a dáme do chladničky.

Odleželá játra vyjmeme z mléka, necháme okapat, dáme do pekáčku, přidáme husí sádlo a na kostičky nakrájenou anglickou slaninu, přidáme bobkový list, paštikové koření a pečeme ve vyhřáté troubě cca 180°C 20 - 25 minut. Během pečení obracíme.

Necháme vychladnout a semeleme na jemno spolu s anglickou slaninou, fáš přesuneme do kotlíku, vyšleháme se smetanou a dochutíme solí, bílým pepřem a mletým zázvorem.

Vymíchané parfait necháme cca 60 minut v chladničce ztuhnout. Pak z něj vytvarujeme polévkovými lžícemi noky (3 ks na osobu). Noky složíme úhledně na talíř, ozdobíme řezem pomeranče, do každého noku napícháme nakrájené spařené mandle a zvlášť v omáčníku podáváme brusinkovou omáčku. Podáváme s bílým pečivem.

Brusinková omáčka:
Do červeného vína přidáme rybízový džem, brusinkový kompot, na nudličky nakrájenou citrónovou a pomerančovou kůru (1 citrón, 1 pomeranč), krátce povaříme cca 10 minut, ochutíme solí, bílým pepřem, mletým zázvorem, necháme vychladit. Omáčka je hustší konzistence.

Suroviny

Bobkový list 3 ks
Jablko 2ks
Játra 300g husí
Koření paštikové
Láhev Brandy 50g
Mandle 50g loupané
Mléko 50g
Pepř bílý
Pomeranč 1ks
Sádlo 50g husí
Slanina 150g anglická
Smetana 100g 12%
Zázvor mletý
Sůl  
Brusinková omáčka:
Brusinky 150g kompot
Muškátový květ na špičku nože
Pepř bílý
Pomeranč a citrón kůra nakrájená na jemné nudličky
Rybíz 100g džem
Víno 50g červené
Zázvor mletý
Sůl  

Zpět