Make your own free website on Tripod.com


Kord Maltézských rytířů s jemnou jarní zeleninou a dvěmi omáčkami (pepřová, papriková)

Maso kuchyňsky upravené nakrájíme na medailónky o průměru 5 centimetrů, po obvodu obalíme do plátků anglické slaniny a svážeme motouzem. Všechny 4 druhy masa musí mít stejný tvar. Takto upravené maso naložíme nejlépe přes noc do olivového oleje, sherry, přidáme tlučený jalovec, bobkový list, paštikové koření a necháme odležet v ledničce. Maso nesolíme.

Připravíme si omáčky. Papriková - zpěníme na másle na jemno nakrájenou cibulku, zaprášíme hladkou moukou, přidáme mletou sladkou papriku a ihned zalijeme hovězím vývarem (jinak by paprika zhořkla). Přidáme bobkový list, okořeníme dle chuti solí a bílým pepřem, přidáme smetanu a 10 minut řádně provaříme. Pepřová - cibulku zpěníme na másle a přidáme naložený zelený pepř, zaprášíme hladkou moukou, zalijeme smetanou, přidáme bobkový list, dle chuti osolíme, provaříme asi 10 minut. Do hotové omáčky přidáme na jemno nasekanou zelenou petrželku a dle chuti i citrónovou šťávu.

Připravíme si čerstvou zeleninu, květák a brokolici na menší růžičky, zelené fazolky, mladou karotku nakrájenou na kolečka, mladé kukuřičky a zelený hrášek. Dusíme v kastrůlku na másle 5 - 6 minut a občas podlijeme silným hovězím vývarem, pak osolíme, přidáme špetku muškátového květu a nasekanou čerstvou bazalku. Zelenina musí zůstat na skus křupavá. žampionové hlavičky ozdobně vykrojíme, zprudka opečeme na másle a osolíme.

Kord Maltézských rytířů: Naložené jednotlivé medailónky, ze kterých jsme předem sundali provázky, napícháme na delší jehly (kordy), osolíme a pečeme na grilu z každé strany 5-6 minut, tak, aby maso zůstalo uvnitř růžové (medium). Hotové kordy přesuneme na předehřátou oválnou mísu, ozdobíme pečenými žampionovými hlavičkami, přidáme čerstvou dušenou zeleninu. Omáčky (pepřovou a paprikovou) podáváme zvlášť v omáčníku. Doporučujeme variaci těchto příloh: divoká rýže, bramborové krokety, zámecké brambory.

Suroviny

Koření paštikové
Maso hovězí 200g svíčková
Maso kuřecí 200g prsa
Maso telecí 200g kýta
Maso vepřové 200g panenka
Olej olivový
Pepř bílý
Pepř drcený zelený
Sherry 1dcl
Slanina 200g anglická
Žampiony 120g čerstvé
Bazalka , Jalovec , Sůl , Zelenina  
Papriková omáčka:
Bobkový list 2 lístky
Cibule 1
Máslo 2 lžíce
Mouka 1 lžička hladká
Paprika sladká mletá
Pepř bílý
Smetana 50g
Vývar 100g hovězí silný
Sůl  
Pepřová omáčka:
Cibule 1
Citrón šťáva
Máslo 2 lžíce
Mouka 1 lžička hladká
Pepř zelený, nakládaný celý
Petržel 1 lžička zelená najemno nasekaná
Smetana 100g
Sůl  

Zpět