Make your own free website on Tripod.com


Vladařské potpourri - jahodový knedlík s tvarohem, povidlová taštička s mákem, lívaneček s borůvkami

Lívancové těsto si připravíme obvyklým způsobem: Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme cukr, hladkou mouku, vejce, špetku soli a nastrouhanou citrónovou kůru. Našleháme a necháme cca 15 minut kynout.

Bramborové těsto na taštičky připravíme tak, že na jemno nastrouháme vařené oloupané brambory, přidáme vejce, hrubou mouku, krupici, osolíme a rychle vypracujeme. (Aby nám těsto nezřídlo)

Odpalované těsto na jahodové knedlíky
Mléko svaříme s máslem, osolíme a za stálého míchání přidáme polohrubou mouku. Mícháme vařečkou na ohni tak dlouho, až se těsto přestane lepit na dno hrnce. Do ještě teplého těsta postupně vmícháme vejce a žloutky, a aby se nám těsto nelepilo, přidáme trošku oleje.

Z vykynutého lívancového těsta pečeme ve formě na lívanečky lívance. Bramborové těsto rozválíme na tenčí plát a kulatým tvořítkem (skleničkou), vykrojíme kolečko, které naplníme švestkovými povidly, přehneme a těsto na okrajích pevně přitiskneme. Z odpalovaného těsta krájíme placičky, do kterých zabalíme čerstvé jahody. Je dobré si ruce potřít olejem, aby se nám těsto nelepilo a knedlíky se dobře utáhly do kulatého tvaru.

Povidlové taštičky a jahodové knedlíky vaříme ve vodě 6 - 8 minut, nebo ještě lépe v páře 8-10 minut, dle velikosti. Upečené lívanečky udržujeme v teple. Mezitím si připravíme mletý mák, který promícháme s moučkovým cukrem, strouhanku orestujeme na sucho do zlatova a promícháme s nakrájenými oloupanými mandlemi (na plátky). Borůvky použijeme čerstvé nebo mražené, popřípadě kompotované. Promícháme s bílým jogurtem a vanilkovým cukrem.

Hotové moučníky dáme na předehřáté talíře, na lívanečky dáme borůvky s jogurtem, jahodové knedlíky posypeme nastrouhaným tvarohem, cukrem a rozpuštěným máslem, povidlové taštičky z jedné půlky posypeme strouhankou s mandlemi a druhou půlku mákem s moučkovým cukrem a přelijeme také máslem. Střed talíře zdobíme našlehanou šlehačkou

Borůvky 150g
Cukr 120g moučka
Cukr 1 lžička vanilkový
Jahodové knedlíky z odpalovaného těsta 4ks
Jahody 8ks (střední)
Jogurt 2 lžičky bílý
Lívanečky 4ks
Mák 40g mletý
Mandle 50g loupané
Máslo 120g
Smetana 50g
Strouhanka 100g
Taštičky 4ks z bramborového těsta
Tvaroh 80g na strouhání
 
Lívancové těsto:
Citrón kůra
Cukr 1 lžíce písek
Droždí 10g
Máslo 20g
Mléko 100g
Mouka 1 lžíce hladká
Vejce 2 ks
Sůl  
Povidlové těsto:
Brambory 150g vařené oloupané
Krupice 50g
Mouka 50g hrubá
Švestky 2 lžíce povidla
Vejce 1 ks
 
Odpalované těsto:
Máslo 1 lžíce
Mléko 100g
Mouka 100g polohrubá
Olej 1 lžička
Vejce 2 ks
Vejce 2 žloutek
Sůl  

Zpět